Badminton Nedir?

4
Badminton Nedir?

Badminton Nedir?

İki raket ve kaz tüyünden imal edilmiş bir topla oynanan bir oyun olan Badminton tenis ya da masa tenisi sporlarına benzerliği ile dikkat çekse de tenisten ayrılan birçok özelliği vardır. Badminton oyununun temel amacı ortadaki file üzerinden topu rakibin yarı sahasına düşürmektir.

Badminton kolaylıkla öğrenilebilir bir spor olup her yaştan insanın rahatça yapabileceği bir etkinliktir. Badmin oyuncularının yaş aralığı oldukça geniştir. Özellikle ebeveynler tarafından çocuklara yaptırılan bu spor şiddet içermediği, zevkli ve heyecanlı bir oynayışa ve seyre sahip olduğu için de oldukça tercih edilmektedir. Badminton sahasında da tenis sahası gibi bir file bulunur ve badminton oynanan top oldukça yumuşak ve zararsız bir toptur. Bu da badminton oyuncularının sakatlanma riskini en aza indirmektedir.

Badminton sevenleri tarafından her düzeyde, her yaşta ve her ortamda oynanabilmesi ile de beğeni toplar. Sporcuyu zorlamayan yapısı ile de oldukça sevilen badminton Türkler tarafından da benimsenmekte ve çokça oynanmaktadır.

Olimpik olarak ilk kez 1972 Münih Olimpiyatları’nda görücüye çıkan badminton, öncelikle gösteri sporu olarak tanıtılmış, 16 yıl aradan sonra 1988 Seul Olimpiyatları’nda da yine gösteri sporu olarak yer almıştır. İlk kez 1992 Barselona Olimpiyatları’nda spor dalı olarak yarışmacı kabul eden badmintonun en iyileri arasında İngiltere ve Danimarka gösterilmektedir. Ayrıca Endonezya da badmintonda son yıllarda birçok başarıya imza atmıştır. Şimdi badminton nasıl oynanır öğrenellim…

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilen bir spordur. Badminton ekipmanları iki raket ve bir kaztüyü toptan ibarettir. Badminton oynanan zeminin uzunluğu 13.40 metre, eni 5.18 metre olup sahanın tam ortasında bulunan filenin yüksekliği ise 1.55 metredir.

Badmintonun temel prensibi topu karşı tarafa geçirerek puan kazanmaktır. Sadece servis kullanan sporcu(lar) puan kazanabilmekte olup oyunun her bir seti 15 puandan ibarettir. Bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk taraf seti kazanır. Bir puan farkı varsa fark 2 puan oluncaya dek oynanmaya devam edilir. Oyunun başlama vuruşu hakemin yazı – tura atışı ile sahibini bulur. Yazı – turayı kazanan taraf, isterse topu isterse yarı sahayı seçer ve oyun servis atışı ile başlar.

Servisi kullanan sporcu topu raketle karşı tarafa gönderir. Bu başlangıç vuruşu esnasında iki ayak da yerde olmalıdır. Aksi taktirde faul olur.

Top sahanın ortasındaki fileyi aşarak rakip sahaya ulaşamazsa, çizgilerin dışına çıkarsa ya da oyun alanının tavanına çarparsa (tavan olmayan yerlerde boy hizasını geçerse) oyun dışına çıkmış olarak kabul edilir. Eğer badminton oyunu ikişer kişilik takımlar halinde yapılacaksa saha enden ve boydan 42 cm daha genişletilir. Genellikle badminton oyunu üç setten oluşur. 15 puana iki fark ile ulaşan ilk taraf seti kazanır.

Badmintonun Kuralları Nelerdir?

Badminton kuralları oyunun icadından beri dilden dile aktarılarak gelse de bu kuralları yazılı olarak düzenleyen ilk kişi ünlü badminton oyuncusu J. L. Baldwin’dir. 1874’te İngiltere’de kurulan badminton kulüpleri de bu kuralları benimsemiştir. 1934 yılına gelindiğinde uluslararası bir önem kazanan badminton sporu için Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuştur. 1934 yılından bu yana İngiltere, Danimarka, Endonezya ve Çin badminton sporunda dünyanın önde gelen ilk dört ülkesi olarak anılmaktadır.

Badminton sahasının ortasında bulunan filenin boyu 1.55 metre, raketlerin boyu 65,5 cm, sahanın eni 6.10 metre, boyu 13.40 metre, badminton topu ortalama 3.5 cm çapında olmalıdır. Badminton 1 adet kaztüyü top, 2 raket ve badminton ayakkabıları ile oynanır.

Teorik olarak badminton her yerde oynanabilse de, rüzgarlı havalarda badminton oynamak (hafif bir topa sahip olduğu için) pek mümkün olmayabilir. Badminton için günümüzde en uygun alanlar, kapalı spor salonlarıdır.

Bir cevap yazın